Myytävänä tilanpuutteen vuoksi.
- MZ ES 175 vuosimalli 1959 (käyttöönottovuosi 1960)
- 1-sylinterinen,172 cm3 , 2-tahti, 8,1 kw.
- Toiselta omistajalta, minulla ollut vuodesta 1971 (rekisteröin 15.4.1971). (Ostin sedältäni, MZ oli silloin kuin tehtaalta tullut. Mäntä ja männänrenkaat tarkistettu ja kunnostettu 1971 moottorihuollossa.)
- Poistettu rekisteristä täysin ajokuntoisena 23.5.1980, josta asti ollut kuivassa autotallissa peiteltynä. Moottoria pyöritetty käynnistinpolkimesta satunnaisesti ohi kulkiessani, öljyä lorauttanut tulpanreiästä aikoinaan.
- Täysin ajokuntoinen paitsi akku lienee uusittava. Käynnistetty noin parikymmentäviisi vuotta sitten, silloin kaikki toimi. Viime ajoaikoinaan latasi hieman riittämättömästi pitkään valoilla ajettaessa.
- Ruosteeton (paitsi äänenvaimentajan kromaus ikääntynyt, äänenvaimentaj on ehjä). Runko ja lokasuojat on maalautettu 80-luvulla. Kumi- ja bakeliittiosia uusittu silloin.
- Mittarilukema vähäinen (Ilm. 11148 km??, Nopeusmittarin lasi ja sen kromikehys rikkoutunut varastoinnissa, mittari itse toimi aikoinaan kyllä).
- Pikku työllä vaikka museorekisteriin, ei rakenneltu.
Mukaan toisen moottorin ”raato” (ostettu aikoinaan kun halvalla sai) ja vanhoja osia, joitain alkuperäisiä työkaluja, sekä käyttö- ja huoltokirjat (kopioita, ei alkuperäistä).
Vanha rekisteriote ja vakuutuspaperit löytyvät.
Pyörä Akaassa.
Hintapyynti 1300:- €
Lisätietoja: raimo.lehtonen55@gmail.com